Brejle a okuliare. Design brýlí v Československu

13. ledna - 3. dubna 2022

Produkce brýlí v bývalém Československu je dosud neprávem opomíjenou kapitolou našeho designu a módy. Zčásti je na vině fakt, že brýle byly dlouho považovány spíše za zdravotní pomůcku, dokonce za vadu rušivě zasahující do vzhledu člověka, než za svébytný módní doplněk. V předchozích letech proběhl první průzkum této oblasti, jehož výsledky nyní shrnuje výstava v chebském Retromuseu. Díky němu se podařilo objevit jak zajímavé archivní prameny, tak shromáždit řadu artefaktů, které dokládají bohatou tradici a vynikající kvalitu československého brýlového návrhářství, a to i v porovnání se světovou produkcí.

Výstava je zaměřena na brýlové obruby z období existence Československa. Mimo to prezentuje kolekci nejstarších brýlí z celého světa sběratele Viléma Rudolfa, na nichž vysvětluje základní genezi jejich designu, a zároveň nabízí vhled do brýlařského řemesla a používaných technologií. Některé z vystavených modelů propojuje se snímky známých osobností naší historie, jež bychom si bez jejich charakteristických brýlí dnes nedokázali představit. Jedním z hlavních cílů výstavy je upozornit na tvorbu Jaroslava Trubače, který mezi lety 1964 a 1988 navrhl nejvýraznější typy brýlových obrub, a zasadit jeho dílo do kontextu československého designu.

Projekt „Brejle a okuliare" byl poprvé v menším formátu představen v roce 2021 na přehlídce Designblok, kde mu byla odbornou porotou udělena Cena za mimořádný počin. K výstavě vychází stejnojmenná publikace.