Retromuseum.cz

Keramické servisy od „Bruselu“ po 70. léta

21. března –8. září 2024

Znárodněný keramický průmysl se od konce padesátých let snažil uspokojit zájem spotřebitelů o kvalitní nápojové a jídelní soupravy. Primárně to byl úkol porcelánového průmyslu, nicméně sortiment nápojových setů měla rozšířit i produkce keramiky, která navíc byla i cenově dostupnější. Výroba se soustředila v národním podniku Spojker s pobočkami v Teplicích a Znojmě a ve výrobním družstvu Keramo Kožlany, kde se tradičně produkovala keramika s mimořádně kvalitním střepem, tzv. bělina. Po úspěchu československého pavilonu na světové výstavě Expo ’58 v Bruselu se díky práci mladých výtvarníků podařilo nový estetický styl, jemuž se dostalo označení „bruselský“, zavést i do průmyslové produkce. Výrobky těchto závodů se vyznačovaly jednoduchými ladnými tvary, pastelovou barevností a také odolností a funkčností. V teplickém závodě se prosadil Milan Chlíbec se soupravami Diadém a Leona, Znojmo vyrábělo vkusné servisy, za nimiž stáli autoři, jejichž jména dnes neznáme. V Keramu Kožlany uspěla hlavně Jindřiška Radová s několika výraznými návrhy kávových servisů v různých barevných provedeních a s kultovním setem na servírování kakaa. V sedmdesátých letech je již patrný odklon od „bruselského“ stylu. Chybí nové kvalitní návrhy, začíná se vyrábět zboží podbízející se vkusu zákazníka – v Teplicích a Znojmě jsou to hrníčky se samolepkovými potisky a nádobí pro chalupáře. V Kožlanech byla výroba servisů dokonce zcela ukončena.

STÁHNOUT