Retromuseum.cz

Mistři '76. Čtyřicet let od vítězného dloubáčku Antonína Panenky

23. června - 30. října 2016

Ve středu 22. června v 18.30 bude autogramiádou zahájena drobná výstava věnovaná triumfu československého týmu na Mistrovství Evropy ve fotbale v Jugoslávii a zejména osobnosti Antonína Panenky, který rozhodl finálový zápas proti Německu.

Československé mužstvo již v kvalifikaci dokázalo vyřadit Anglii, Portugalsko a Kypr, ve čtvrtfinále SSSR a poté v semifinále v prodloužení dokonce asi nejlepší tehdejší evropský tým - Nizozemsko. V bělehradském finále se Spolkovou republikou Německo již československý tým vedl 2:0, ale v poslední minutě na 2:2 vyrovnal hlavičkou Bernd Hölzenbein. Prodloužení tentokrát rozhodnutí nepřineslo a tak došlo na pokutové kopy. Když v předposlední sérii jako první neproměnil Uli Hoeness, přišla řada na Antonína Panenku, který byl již tehdy specialistou na standardní situace. Ve vypjatém okamžiku se odhodlal k riskantní variantě. Jeho penaltová střela doprostřed branky později známá v Čechách jako vršovický dloubák a ve světě jako „penalta Panenka" zajistila hráči pražských Bohemians obrovskou mezinárodní slávu. Penalta, znamenající pro československé mužstvo zisk zlatých medailí, se stala symbolem kombinace odvahy a kreativity a její autor legendárním sportovním hrdinou.

Na výstavě jsou prezentovány některé cenné relikvie připomínající bělehradský turnaj (mj. dresy soupeřů z Holandska a Německa, které si s nimi Panenka po zápase vyměnil) a z Panenkovy hráčské kariéry a také nově natočený videorozhovor s Antonínem Panenkou a Ivo Viktorem.